KONVERENTS "HARIDUS TEATRIS JA TEATER HARIDUSES"

Vanemuise teater kutsub 25. märtsil kõiki huvilisi esmakordselt toimuvale konverentsile „Haridus teatris ja teater hariduses“, millega soovime tõstatada teemasid koolihariduse täiendamisest teatri vahenditega.

Vanemuise teater alustas süvendatud tööd noortega juba seitsme aasta eest. Tänaseks on erinevatele vanuseastmetele välja töötatud programmid, mis tutvustatavad teatrižanre, lavastusprotsessi, teatrietiketti jpm. Toimuvad põnevad ja harivad teatrikohtumised ning regulaarselt korraldatakse erinevaid sündmusi väljaspool teatrit. Viimastel aastatel on õppeprogrammides osalenud stabiilselt üle 10 000 noore.

„Näeme vajadust ja võimalusi laiendada teatritundide valikut ja tihendada sidet kooli õppekavaga. Hariduses otsitakse pidevalt uusi võimalusi õppeprotsessi mitmekesistamiseks ning meie senine praktika näitab, et teater pakub hulgaliselt võimalusi koolitööd huvitavamaks muuta,“ põhjendab konverentsi ellukutsumise vajadust Vanemuise teatri noortetöö juht Mall Türk.

Konverentsile on kaasatud erinevad osapooled - õpetajad, õpilased, koolijuhid ja teatrid, samuti Haridus- ja Teadusministeeriumi ning Kultuuriministeeriumi esindajad. Ettekanded toovad fookusesse teatri kui väärtuskasvataja rolli ning näitavad erinevaid võimalusi teatri noorsootöös tehtava rakendamisel õppekavas. Töörühmades otsitakse uusi ideid teatri õppeprogrammideks ning ka võimalusi ja vahendeid nende rakendamiseks.

Konverentsil esitletakse pilootprojekti tööpealkirjaga "Koolipäev teatris", mida saab rakendada erinevates teatrites ning mille kaudu saab käsitleda õppekava paaris- kolmes konkreetses õppeaines teatrivahendite abil. Kaugemas perspektiivis loodame, et pilootprojektist kasvab välja koolide jaoks vajalik ja erinevates Eesti teatrites rakendatav regulaarne õppeformaat.

Soovime selle konverentsi kaudu tõstatada teemad, mis puudutavad formaalhariduse täiendamist teatri vahenditega

25. märts 2014 kell 10.00 - 17.30 Vanemuise teatri suur maja

Ajakava:

9.30 Konverentsile ja töötubadesse registreerimine ning hommikukohv

10.00 Avamine

Toomas Peterson, Vanemuise teatri juht

Urmas Kruuse, Tartu linnapea

10.15 - 11.00 Väärtuskasvatus teatri kaudu

Marju Lauristin, Tartu Ülikooli sotsiaalse kommunikatsiooni emeriitprofessor

11.00 - 11.30 Koolitunni ja teatri suhte elavdamine, praktilised näited

Ivika Hein, Tartu Miina Härma Gümnaasiumi õpetaja, ilmuva käsiraamatu „Draamaraamat“ autor

11.30 - 12.00 Õppekava ja tunnid väljaspool klassiruumi

Pille Liblik, Hardisuministeerium, üldharidusosakonna asejuhataja (õppekavad)

12.00 - 12.45 Teatri roll ja võimalused formaalhariduse omandamisel. Diskussioon.

Osalevad Hillar Sein, Kultuuriministeeriumi teatrinõunik; Pille Liblik; Ivika Hein ja Mall Türk.

Vestlust juhib Jaanus Kangur

12.45 – 13.00 sissejuhatus töötubadesse

Jaanus Kangur

13.00 - 13.45 Lõuna

14.00 - 15.30 Töötoad: võimalik valida 3 töötoa vahel

ideelabor: õppeprogrammid teatris:

juhid: Katrin Luts(draamaõpetaja, Savilinnu festivali korraldaja); Ivika Hein, Enn Ööpik (füüsikaõpetaja, teatritunni läbiviija)

õpilased teatrisse: probleemid ja võimalused:

juhid: Riho Raave (Tartu haridusosakonna juht), Pille Liblik(HM), Hillar Sein(KM)

väärtuskasvatus teatri kaudu: õpetaja roll:

Juhid: Kristiina Oomer (Eesti Harrastusteatrite Liit), Mall Türk

15.30- 16.00 Kohvipaus

16.15-17.15 Kokkuvõte: töötubade tulemused, päeva resümee, järgmine kohtumine

 

 

XVI Õpetajate teatrifestival "Sillad"

Reedel, 7. märtsil Sakala keskuses
 
15.20            Kroonuaia Priitahtlik Näitemänguselts
                     Tauno Yliruusi „Kell 11 turu juures“ lavastaja Katrin Luts
16.05            Tondi PK Tondipere
                     „Metsarahva perepidu ehk tarkus tuleb ikka peale rumalust“ lavastaja Ege Kuusk
16.45            Pärnu Vanalinna PK trupp Kõik on staarid
                     Ingrid Tera/Tiiu Maide ja trupp
                     „Isevärki koolitund ehk me teame ise täpselt, mida tahame!“ lavastaja Tiiu Maide
17.30            Saue Gümnaasiumi õpetajad
                     E.Vilde „Vigased pruudid“ lavastaja Leo Uulma
18.05            LA Männi trupp KAPA KOHILA
                    Wimbrg/Bachmann „Väike Nõid“ lavastaja Raili Bachmann
18.50            Tartu Kesklinna Lastekeskus
                     Gipari Pierre lastejutu ainetel „Väike hea kurat“. Ühistöö
19.25            Laulasmaa Kooli õpetajate näitering
                     Lõuna-Eesti muinasjutt/ ümber jutustanud Kristiina Ehin „Sõit kuuvalgel“. Ühistöö
19.55            Tallinna õpetajate näitetrupp Kivilindad
                     Shakespare/Quene „Käed puhtaks“ lavastajad Juta Teral ja Heli Mänd
20.40            Vigala Õpetajate Showtrupp
                     ühismelu
                     „Vaesel vaimul olgu vähemalt erk füüsis ehk kuidas Vigala mehed v-õpet said“
 
 
Laupäeval, 8.märtsil Viljandi Gümnaasiumis
 
10.00           Parksepa keskkooli näitetrupp
                    Merle Velbo „Seitse vanatüdrukut“ lavastaja Merje Taan
10.45           Peetri Lasteaed-Põhikool
                    Ruslan Lainola „Naine on Mees“ lavastaja Ruslan Lainola
11.25           Viljandi Kesklinna Kool
                    Külliki Asu/Maarika Roosimägi „Naine, nagu ma olen“ lavastaja Kristjan Kaarjärv
12.10           Kammeri Kooli õpetajate näitetrupp KammerTeater
                   Aireé Pajur „Naiste maailm“ lavastaja Aireé Pajur
13.00          Viljandi Gümnaasium
                   Silvia Soro, Kertu Alvre, Ave Alvre „ALLE-AA ja KÖÖTS-KÖÖTS“.
                   Lavale seadnud autorid
13.45          Neeme Kool
                   A.Kivirähk „Monoloogid raha asjus“ lavastaja Merike Kahu
14.30          Viljandi Jakobsoni Kool
                   Ühistöö „Ma seisan ristteel“
15.10           Suure-Jaani TegeltKah?!
                    Maili Lehtpuu „Koristajad“. Lavastaja Margus Mankin
 

PALJU ÕNNE!

Alates 2007.aastast annab Eesti Harrastusteatrite Liit välja teenetemärke 
näitlejatele, lavastajatele, kauaaegsetele koostööpartneritele nii riigi kui maakonna  tasandil, et tunnustada nende panust harrastusteatrite tegevuse edasiviimisel. 
XIII harrastusteatrite riigifestivalil 12.jaanuaril anti üle Eesti Harrastusteatrite Liidu teenetemärgid järgmistele silmapaistvatele harrastusteatri valdkonna arendajatele:
Rita Ilves – kooliteatri Kreputlased ja luulteatri Krevera lavastaja ning Saaremaa Miniteatripäevade korraldaja
Ingla Leis – Tornimäe näiteringi lavastaja
Vendo Peebo – Eesti Näitejuhtide Teatritrupi eestvedaja
Peeter Konovalov  - Teater Ugala muusikajuht, abi eest mitmete harrastusteatri suurprojektide muusikalise kujunduse eest
22.märtsil Kundas antakse üle teenetemärk Meinhard Toomikule, kes on näitleja Ranna-Viru Rahvateatris.
 
Teenetmärgi autor on ARSi metallikunstnik Andrei Balažov, 
märgid valmistatakse käsitsi hõbedast 925 valutehnikas.
                                                         

Parimad harrastusteatrid on selgunud!

Pühapäeval, 12.jaanuaril lõppes XIII Harrastusteatrite riigifestival Viljandis. Kolme päeva jooksul sai vaadata 13 lavastust. Festivali programmi pani kokku Aare Toikka.

Festivali žürii koosseisus Garmen Tabor, Andrus Vaarik, Madis Kolk ja Jaanus Laagriküll tunnustasid järgmisi harrastusteatreid ja harrastusnäitlejaid.

GRAND PRIX

RANNA-VIRU RAHVATEATER
I.Võrõpajev “Pantelei Karmanovi sententsid” lavastaja Tiit Alte

LAUREAADID

SAAREMAA RAHVATEATER
A.Kitzberg/V.Uibo “Kauka jumal” lavastaja Väino Uibo

KÄRDLA KULTUURIKESKUSE HARRASTUSTEATER
A.Ostrovski “Äike” lavastaja Kristjan Arunurm

SALME VALLATEATER
K.Veede “Puudutamata” lavastaja Maire Sillavee

PARIM SUVELAVASTUS

RUUSA NÄITEMÄNGU SELTSING 
M. Raud „Suveöö ilmsi“ muusika Valter Ojakäär, lavastaja Meelis Hansing

PARIM LAVASTAJA

TIIT ALTE Ranna-Viru Rahvateater I.Võrõpajev “Pantelei Karmanovi sententsid”

PARIM NAISNÄITLEJA

GERDA RAIDLA Juta lavastuses “Limonaadi Ets” SEE Teater

PARIM MEESNÄITLEJA

KAIDO VESKI Ranna-Viru Rahvateater I.Võrõpajev “Pantelei Karmanovi sententsid”

NÄITLEJAPREEMIAD

PIRET PÕLLU Varvara lavastuses „Äike“ Kärdla Kultuurikeskuse Harrastusteater

ANE PURGAS Rea lavastuses „Romulus Suur“ Seasaare Näitemängu Selts

MERIKE MERILOO Anu lavastuses „Kauka jumal“ Saaremaa Rahvateater

AILI SALONG Leeni lavastuses „Kauka jumal“ Saaremaa Rahvateater

PEETER JÜRGENS Mogri Märt lavastuses „Kauka jumal“ Saaremaa Rahvateater

MEELIS JUHANDI Isa lavastuses „Puudutamata“ Salme Vallateater

KARL JUHANDI Poeg lavastuses „Puudutamata“ Salme Vallateater

INDREK PANGSEPP autojuht Veiko lavastuses „Limonaadi Ets“ SEE Teater

ERIPREEMIAD

SANNA KARINA AAB Agnes lavastuses „Need kauged ajad“ Salme Teater

HELVE ESTA SILLAMAA Ema lavastuses „Äike“ Kärdla Kultuurikeskuse Harrastusteater

URMAS LEHTSALU Marjapuu lavastuses „Kauka jumal“ Saaremaa Rahvateater

 

Suur tänu abi eest VILJANDI LINN, EESTI KULTUURKAPITAL, TÜ VILJANDI KULTUURIAKADEEMIA, SAKALA KESKUS.

Aitäh Seasaare Näitemängu Seltsile suurepärase festivali korralduse eest!!!

XIII harrastusteatrite riigifestival 10.-12.jaanuaril 2014 Viljandis!!!

10. JAANUAR 2014

13.00 RANNA-VIRU RAHVATEATER

I.Võrõpajev “Pantelei Karmanovi sententsid” lavastaja Tiit Alte

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

14.45 ALBURAHVA TEATER

A. Liives “Hüvasti mereröövel” lavastaja Tiit Tammleht

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

16.45 PAIDE HUVITEATER

B. Ahlfors, J. Bargum “Kas Kongos on tiigreid?” lavastaja Erich Einstein

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

19.00 SEASAARE NÄITEMÄNGU SELTS

F.Dürrenmatt/A. Saviauk “Romulus Suur” lavastaja Ain Saviauk

Sakala Keskus

11. JAANUAR 2014

10.00 SALME TEATER

A.Liives “Need kauged ajad” lavastaja Aime Lutsar

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

12.00 SAAREMAA RAHVATEATER

A.Kitzberg/V.Uibo “Kauka jumal” lavastaja Väino Uibo

Sakala Keskus

15.00 PÕLTSAMAA KULTUURIKESKUSE NÄITERING “KUUKATSUJAD”

M.Traat/K.Kess “Umbsõlm” lavastaja Keiu Kess

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

16.00 KÄRDLA KULTUURIKESKUSE HARRASTUSTEATER

A.Ostrovski “Äike” lavastaja Kristjan Arunurm

Sakala Keskus

19.00 TORNIMÄE NÄITESELTS

J.Tuulik “Meretagune asi” ainetel “Abruka Malli” lavastajad Ingla Leis, Helje Basihhina

Sakala Keskus

20.30 SALME VALLATEATER

K.Veede “Puudutamata” lavastaja Maire Sillavee

TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia

12. JAANUAR 2014

10.00 TEOTEATER

N.Papin “Söö mind ära” lavastaja Piret Viisimaa

Sakala Keskus

12.30 TABIVERE HARRASTUSTEATER

N.Neždana “See, kes avab ukse…” lavastaja Esta Sokk

Sakala Keskus

14.30 SEE TEATER

E.Aule “Limonaadi Ets” lavastaja Erki Aule

Sakala Keskus

 

Festivali korraldavad Seasaare Näitemängu Selts ja Eesti Harrastusteatrite Liit.

Festivali toetavad:

Viljandi linn, Sakala Keskus, TÜ Viljandi Kultuuriakadeemia, Eesti Kultuurkapital, EHL