In memoriam

Lea Sibul-Poola

22. juuli 1929 – 18. märts 2018

 

Kõikjal on jälgi su töödest ja tegudest,

mida loonud sa aastate reas.

Edasi elad meeltes ja mõtetes,

oled alati meie seas.

 

18.märtsil 2018 suikus viimsele unele rahvateatri Kehra Nukk looja ja kauaaegne juht, Anija valla aukodanik Lea Sibul-Poola. Oleme kaotanud kauni, mitmekülgselt andeka, tegusa ja sihikindla inimese.

Lea Sibul sattus Kehrasse oma abikaasa Uno Poola kaudu, kes oli Kehra segakoori dirigent. Kui tollane Kehra sovhoosi klubi juhataja Leida Vali kuulis, et Lea töötab Tallinnas Hiiul sanatooriumi ravivõimlemise õpetajana ja teeb ka lastele nukuteatrit, tegi ta ettepaneku Kehrasse nukunäitering luua. Ja nii läkski — 1963. aasta 20. oktoobril hakkas ring tööle. Esimeseks etenduseks oli „Piibelehe neiu“, mängisid täiskasvanud harrastusnäitlejad. Töö läks käima: sõideti palju ringi, kõik raskused ületati ja näitlejaid tuli aina juurde. 1968. aastal omistati ringile rahvateatri nimetus ja see hakkas kandma nime Kehra Nukk. Aastas toodi välja kaks etendust. Nukud tegi Lea Sibul kõik ise, ta on valmistanud sadu nukuteatri nukke. Nendest tegi ta ka suure näituse, mida on näidatud paljudes kohtades üle Eesti. Teatrisse tuli ka õpilasi ning Lea Sibula käe all tegutses 1980. aastatel õppestuudio „Krõll“.

Lea Sibul oli Kehra Nuku juht aastatel 1963 – 1997. Siis asus ta elama Hiiumaale. Ka seal ei loobunud ta nukkudest ja lõi Kärdlasse uue nukuteatri, mis sarnaselt Kehra Nukuga tegutseb tänaseni. Kärdla nukuteatri praeguse hoone ette sai Lea Sibul 2013. aastal nimelise tänupingi töö eest nukuteatri asutaja ja kunstilise juhina.

   Lead Sibul-Poolat on pärjatud paljude tiitlitega:  

  • ENSV teeneline kultuuritegelane 1978
  • Unima Eesti keskuse auliige 2005
  • Eesti Harrastusteatrite Liidu teenetemärgi omanik 2007
  • Hiiu maakonna teeneteplaadi omanik 2011
  • Anija valla aukodanik 2014

                                                                         Kehra Nukk

Kehra Nuku endised ja praegused näitlejad

Anija vallavolikogu

Anija vallavalitsus