Palju õnne SAAREMAA RAHVATEATER!

Saaremaa Rahvateatri juubeliaasta tähistamine kulmineerub 26. jaanuaril Kuressaare Linnateatris peetava juubeliõhtuga.

Saaremaa Rahvateatri tegevus on kestnud järjepidevalt ilma vaheaegadeta alates aastast 1963 kui anti Kingissepa Rajooni Kultuurimaja näiteringile A.Hindi "Tuulise ranna" lavastuse eest SAAREMAA RAHVATEATRI nimetus. Lavastaja oli Heino Kivi. 80ndad ja 90ndad aastad olid teatri jaoks väga edukad. 1980.a. algas kümne aasta pikkune koostöö Eesti Televisiooniga. Esimene lavastus televisioonis oli Y. Gandoni " Kolm Margaritat". 1985.a. oli teatris taas Tallinna Pedagoogilise Instituudi kaks noort diplomandi - Kaie Rõõm ja Tõnis Kipper. Viimase lavastus, diplomitöö, "Suudlus enne koitu" pälvis kriitika ja publiku sooja vastuvõtu. Tõnis Kipperist sai rahvateatrile uus lavastaja. 1991.a.osaleti A. Stavitski näidendiga "Duell 1937" Tallinnas väikelavade festivalil. Lavastus pälvis järgmised tunnustused: parim lavastaja, parim nais- ja meesosatäitja, parim lavakujundus, muusikaline- ja valguskujundus. Lavastaja Tõnis Kipper, osatäitjad Birgit Ehrenberg ja Mati Talvistu. Üheksakümnendate aastate alguseks on Saaremaa Rahvateater muutunud tugevaks, kogu Eestis arvestatavaks rahvateatriks. Teatrit iseloomustas mitmekülgne repertuaar, tugev näiteseltskond ja mitmed andekad lavastajad.
1996.a.lõpus sai teatri kunstiliseks juhiks Ellen Teemus, kes tõi kaasa uusi mõtteid ja suundi teatri edasises tegevuses. Taas loodi õppestuudio, repertuaari tulevad uued lavastused.
1998. aasta on läinud ajalukku kui kuum kuninga-suvi Kuressaares. Lavakunstikooli juhataja Ingo Normet lavastab Kuressaare linnuse hoovis W. Shakespeare´i tragöödia "Kuningas John" nimiosas Tõnis Kipper. Idee autor Kuressaare kultuurikeskuse projektijuht Maire Sillavee. Rahvateatri näitlejate esimene kogemus töötada professionaalse lavastaja käe all. Kaasa teeb 50 inimest. Etendust mängiti kahel suvel 1998 ja 1999, kokku 8 korda. Lavastust peetakse kriitikute poolt 1998.a. huvitavamaks suvelavastuseks ja selle eest antakse Saaremaa Rahvateatrile Eesti Harrastusteatrite Liidu auhind "Taevasõel".
1999.a. Põlvas Harrastusteatrite Riigifestivalil kuulus Ellen Teemuse lavastatud E.Albee näidend "Keskeakriisid" nelja parema lavastuse hulka ja Saaremaa Rahvateater saab sertifikaadi, mis tunnistab teatri I kategooria harrastusteatriks.

50ne aasta jooksul on stastika andmeil teatris osalenud üle 500 inimese.

Saaremaa Rahvateatri juubeliaastal aprillis esietendus A.Kitzbergi "Kauka jumal" Väino Uibo lavastuses. Valmis teatritegelastest leksikon, kuhu on koondatud 155 persooni biograafiad, rollid ja lavastused. Raamatus on 100 portreed ja 30 fotot lavastustest. Lisaks raamatule esitletakse juubelipeol 26.jaanuaril plaati "Rahvateatri hääled" , kus 55 näitlejat on sisse lugenud O.Lutsu "Kevade". Juubelipeol on üles pandud näitus rahvateatri trükistest 50 aasta jooksul.

 

PALJU ÕNNE SAAREMAA RAHVATEATER!!!