Kooliteater 2018 TARTU

gümnaasiumi kooliteatrite riigifestival
6.-8. aprillil Eesti Rahva Muuseumis.
Korraldavad Tartu Waldorf Teater ja Eesti Harrastusteatrite Liit.

REEDE, 6. aprill

13.30 Avamine / Hurda saal
14.00-14.45 „Kumma sugulased nad on? Sinu või minu omad“ (Klaudia Tiitsmaa)
Türi Ühisgümnaasiumi kooliteater "Concordia", juhendaja Klaudia Tiitsmaa
Teatrisaal
15.05-15.50 „Fragmentaarne finaalmäng“ (kompositsioon)
Saaremaa Ühisgümnaasiumi luuleteater Krevera, juhendaja Rita Ilves
Teatrisaal
16.10-16.55 „Romeo ja Julia“ (Andrus Kivirähk)
Tartu Lille Maja 8.-12. kl näitemänguprojekt, juhendaja Auli Auväärt
Teatrisaal
17.50-18.35 „Judinad“ (Lutz Hübner)
Pärnu Kunstide Maja teatristuudio, juhendaja Rein Laos
Teatrisaal
18.50-19.20 „talk“ (kompositsioon)
Viimsi Keskkooli näitering EKSPERIMENT, juhendaja Külli Täht
Hurda saal

LAUPÄEV, 7. aprill
10.00-11.05 „Kahe maailma hotell“ (Éric-Emmanuel Schmitt) 
Jõhvi Kultuuri- ja Huvikeskuse kooliteater, juhendaja Raili Tamm
Hurda saal
11.20-13.00 „Üks väike tuba“ (Külli Ehastu)
Tartu Waldorfgümnaasiumi Tartu Waldorf Teater, juhendaja Külli Ehastu
Teatrisaal
14.15-14.45 „Kotkas“ (Andrus Kivirähk)
Läänemaa Ühisgümnaasiumi draamaring „Või midagi sellist“, juhendaja Karel Rahu
Hurda saal
15.00-15.50 „Seltskondliku läbikäimise õpetus“ (Jean-Luc Lagarce)
Rakvere Linnanoorte Näitetrupp, juhendaja Tiina Rumm
Teatrisaal
16.40-17.45 „Kas ma olen nüüd elus“ (Siim Nurklik)
Viljandi Gümnaasiumi teatristuudio III, juhendaja Silvia Soro
Hurda saal
18.00-18.55 „Kapten Oleander“ (omaloominguline ühistöö, Betti Alveri samanimelise poeemi ainetel)
Hugo Treffneri Gümnaasiumi trupp, juhendaja Oliver Issak
Teatrisaal

PÜHAPÄEV, 8. aprill
10.00-10.35 „Sketšid“ (omaloominguline ühistöö)
Tõrva Gümnaasiumi kooliteater, juhendaja Laine Tangsoo
Teatrisaal
11.00-11.45 „Klassitu“ (omaloominguline ühistöö)
Tallinna 32. Keskkooli 12.D klass, juhendaja Eva Kalbus
Teatrisaal
12.00-12.35 „Kõmpa“ (Betti Alver, dramatiseerinud Karl Sakrits)
Jõgeva Kooliteater Liblikapüüdja, juhendaja Lianne Saage-Vahur
Hurda saal
12.50-13.10 „Ei ole ju mingit süüd“ (Anton Tšehhovi novellide põhjal seadnud Krista Olesk)
Rapla Vesiroosi Gümnaasiumi teatristuudio „Ega vist“, juhendaja Krista Olesk
Teatrisaal
14.30 Ühislaulmine / Hurda saal 
15.00 Festivali lõpetamine / Hurda saal

Festivali etendused on tasuta.

TOETAJAD JA KOOSTÖÖPARTNERID:

Eesti Harrastusteatrite Liit 
Eesti Kultuurkapital
Tartu Kultuurkapital
Hasartmängumaksu Nõukogu
Eesti Rahva Muuseum
Tartu Vaba Waldorfkooli Selts
Emajõe Lodjaselts
Tartu Lille Maja
Teater Vanemuine
Tartu Uus teater
VAT teater
Teater Ugala
Eesti Draamateater
Rahvusooper Estonia
Teater NO99
National Geographic Eesti
Teater.Muusika.Kino.
Haani Meistri OÜ
Fotosulg OÜ
Eesti Käsitöö Maja
Külli Ehastu
Lena Leonovitš
Helin Aavakivi 
Renna Värnik
Merje Laimets
Marina Koho
Anne-Lii Kerge 
Raja Põltsama
Taavi Toom
Viljar Pohhomov 
Argo Juske

 

Õpilasetlejate riigikonkursi 2018 parimad on selgunud.

Sellel aastal jäi silma väga heade tekstide valik, puhas ja selge eesti keel ning puudutavad esitused noorte osalejate poolt.
 
Õpilasi tunnustasid Karl Laumets (Teater Vanemuine), Christopher Rajaveer (Eesti Draamateater) ja Kristiina Oomer (Eesti Harrastusteatrite Liit).
10.-12.klasside parimad
GRAND PRIX
Reena Roos juhendaja Veronika Uibo Nõo Reaalgümnaasium, Tartumaa
esitas luuletuse Reena Roos "Koopia või originaal" ja katkendi Erich Maria Remarque "Läänerindel muutuseta"
LAUREAADID
Kerttu Teppe juhendaja Ilme Hallik Kohtla-Järve Järve Gümnaasium, Ida-Virumaa Kohtla-Järve
esitas luuletuse Doris Kareva "Jaaniöö" ja katkendi Jan Kaus "Kiri"
Rebeca Žukovits juhendaja Aile Laats Miina Härma Gümnaasium, Tartu linn
esitas luuletuse Artur Alliksaar "Õhtute kollane tolm" ja katkendi Tõnu Õnnepalu "Valede kataloog"
Einar Susi juhendaja Lianne Saage-Vahur Jõgevamaa Gümnaasium Jõgevamaa
esitas luuletuse Kristiina Ehin " Sinu vanaema ütles..." ja katkendi Wimberg " Mul oli lasteaias tore."
ERIPREEMIAD
Johanna Hollo juhendaja Marika Kaljuste Tartu Emajõe Kool, Tartu linn
esitas luuletuse Paul-Eerik Rummo "Me hoiame nõnda ühte" ja kakendi Aidi Vallik "Mis sinuga juhtus, Ann?"
Maarja Ann Ormisson juhendaja Maarja-Liisa Vokksepp Gustav Adolfi Gümnaasium, Tallinn
esitas luuletuse Hando Runnel "Hambad katki" ja katkendi Sarah Kane "Crave"
7.-9.klasside parimad
GRAND PRIX
Georg Sakrits juhendaja Lianne Saage-Vahur Jõgeva Põhikool, Jõgevamaa
esitas luuletuse Juhan Sütiste " Rüblik" ja katkendi Voldemar Panso raamatust " Portreed minus ja minu ümber-Pahvka ja teised"
LAUREAADID
Kirke Medri juhendaja Rita Ilves Saaremaa Ühisgümnaasiumi, Kuressaare, Saaremaa
esitas luuletuse Betti Alver "Kuradile mingi mure" ja katkendi Tove Jansson "Kass"
Rasmus Božen juhendaja Maie Jõemaa Kohtla-Järve Järve Gümnaasium, Ida-Virumaa
esitas luuletuse Lydia Koidula "Järv" ja katkendo Paul-Eerik Rummo "Talveunest ärgates"
Jevgenia Katarina Razgonjajeva juhendaja Svetlana Pavlenko Kohtla-Järve Tammiku Põhikool, Ida- Virumaa
esitas luuletuse Савина Анна "Я вчера ошиблась этажом " ja katkendi Анна Снеговская "Если я завтра умру..."
ERIPREEMIAD
Mattias Nurga juhendaja Maret Varblas Tallinna 32. Keskkool, Tallinn
esitas luuletuse Mihkel Kaevats "Sool" ja katkendi Laura Mets "Igaüks peab oma risti ise kandma" (jutustusest "Ma ootasin su armastust nädal aega")
Kaspar Kiisk juhendaja Silja Russak Mart Reiniku Kool, Tartu linn
luuletuse Vladislav Koržets „Õigus“ esitamise eest
4.-6.klassi parimad
GRAND PRIX
Mattias Kaasik juhendaja Sirje Pipenberg Tapa Gümnaasium, Lääne-Virumaa
esitas luuletuse Jaanus Vaiksoo „Poiste laul“ ja katkendi Henno Käo „Öökull ja öökoll“
LAUREAADID
Marcus Adamson juhendaja Viive Rätsep Põlva Kool, Põlvamaa
esitas luuletuse Leelo Tungal "Kõigil juhtub äpardusi" ja katkendi Priit Põhjala "Kõik kardavad midagi, päriselt ka"
Emma Elisabeth Toots juhendaja Aile Laats Miina Härma Gümnaasium, Tartu linn
esitas luuletuse Tormi Kevvai "Lammas versus sammal" ja katkendi Andrus Kivirähk " Loll jope"
Arabella Antons juhendaja Tiiu Heinsalu Tartu Mart Reiniku Kool, Tartu linn
esitas luuletuse Ave Alavainu "Libahundilaul" ja Charlotte Brontë katkend romaanist "Jane Eyre"
ERIPREEMIAD
Maria Saveljeva juhendaja Katrin Kivimeister Toila Gümnaasium, Ida-Virumaa
katkendi Evald Tammlaan „Laevakoer Tuhk“ esitamise eest
Karl Västra juhendaja Lianne Saage-Vahur Jõgeva Põhikool, Jõgevamaa
katkendi Oskar Peterson " Juudipoiss" esitamise eest
PUBLIKU ERIPREEMIA
Margit Pikk juhednaja Merle Pintson Põlva Gümnaasium, Põlva linn
esitas luuletuse Birk Rohelend "Neverland" ja katkendi Leelo Tungal "Tata suguharu"
PÕLVA VALLA ERIPREEMIA
särtsaka esituse eest
Kristo Vaht juhendaja Krista Kask Kohtla-Järve Järve Gümnaasium, Ida-Virumaa
esitas luuletuse Ilmar Trull "Aja lugu" ja katkendi Lehte Hainsalu "Kollamütsike. Kolmapäev"
Korraldajad: Põlva Gümnaasium, Põlva Kool, Põlva Keskraamatukogu ja Eesti Harrastusteatrite Liit
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa Ekspertgrupp, Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Põlva Vallavalitsus
Aitäh:
Helje Põvvat
Külli Ots
Anne Ojaste
Merle Pintson
Evelyn Tooming
Anneli Kaasik

Õpilasetlejate riigikonkurss 2018.

Reedel, 9.veebruaril toimub õpilasetlejate riigikonkurss Põlvas.
Konkurss algab kell 11:00 Põlva Gümnaasiumis (Piiri 1, Põlva).

SÕNAL ON JÕUD!
Vana-Kreeka filosoofid soovitavad meil, midagi öelda alles pärast seda kui meie sõnad on suutnud läbi minna kolmest väravast.
"Kas need sõnad on tõde?" Kui jah, siis laseme neil minna edasi; kui ei, siis mingu nad tagasi.
Teise värava ees küsime: "Kas nad on vajalikud?" Ja viimase värava ees küsime: "Kas nad on head?"

Konkursil osaleb 44 õpilast üle Eesti.


Tulenevalt huvist luule ja selle interpreteerimise vastu on 26 korda korraldatud Eesti õpilasetlejate riigikonkurssi. Eesmärgiga suurendada õpilaste huvi luule ja proosapalade lugemise ja esitamise vastu. Anda võimalus sõnaliseks eneseväljenduseks. Iga osavõtja esitab konkursil vabalt valitud autori luuletuse ja proosakatkendi. Esitatakse ka omaloomingut.

Konkurss toimub kolmes vanuseastmes: 
1. 4.– 6. klasside õpilasetlejad 
2. 7.– 9. klasside õpilasetlejad 
3. 10.–12. klasside õpilasetlejad 
Vanuserühmade paremaid etlejaid autasustatakse erinevate preemiatega.
Eripreemia paneb välja Põlva Vallavalitsus. Välja antakse ka publikupreemia.

Õpilasi tunnustavad ja annavad tagasisidet Karl Laumets (Teater Vanemuine), Christopher Rajaveer (Eesti Draamateater) ja Kristiina Oomer (Eesti Harrastusteatrite Liit).

Korraldajad: Põlva Gümnaasium ja Eesti Harrastusteatrite Liit
Toetajad: Eesti Kultuurkapital, Eesti Kultuurkapitali Põlvamaa Ekspertgrupp, Põlvamaa Omavalitsuste Liit, Põlva Vallavalitsus

AJAKAVA
10.00 – 10.55 Kogunemine, registreerimine, esinemisjärjekorra loosimine
11.00 – 11.20 Konkursi avamine
Sõna tervituseks on Põlva Gümnaasiumi direktoril Alo Savi ja Põlva vallavanemal Georg Pelisaar
11.20 – 12.40 4.–6. klassi õpilaste etluskonkurss
12.55 – 14.35 7.–9. klassi õpilaste etluskonkurss  
15.10 – 17.50 10.–12. klassi õpilaste etluskonkurss
18.20 Lõpetamine Žürii tagasiside ja autasustamine

 

Konkursi ajaloost:
1991. aasta sügisel taastas Virko Annus Mustpeade majas varasema etlejate konkursi traditsiooni, mis oli 80.aasate teiseks pooleks soiku vajunud. Viimane konkurss Mustpeade majas Tallinnas toimus 1999. aasta sügisel.
Saare maakonna emakeeleõpetajad Rita Ilves ja Merle Rekaya võtsid vastu julge otsuse konkurssi mitte ära jätta, vaid jätkata konkursi korraldamist Kuressaares. 
2002. aastast osalesid vabariiklikul konkursil ka 5.–9. klassi õpilased. 
2003. aastal lisandusid 4. klassi õpilased ja konkurssi hakati hindama kolmes vanuseastmes: 4.–6.klassid; 7.–9.klassid ja 10.–12. klassid.
Õpilasetlejate riigikonkurss on toimunud:
1991–1999 novembris Mustpeade majas
2001 Kuressaare linnateater, Saaremaa
2002 Kuressaare linnateater, Saaremaa
2003 Kuressaare linnateater, Saaremaa
2004 Viljandi
2005 Tallinn
2006 Tori, Pärnumaa
2007 Mooste, Põlvamaa
2008 Kuressaare linnateater, Saaremaa
2009 Türi, Järvamaa
2010 Kuressaare linnateater, Saaremaa
2011 Jõhvi, Ida-Virumaa
2012 Puurmani, Jõgevamaa
2013 Kostivere, Harjumaa
2014 Kuressaare linnateater, Saaremaa
2015 Tartu
2016 Koeru, Järvamaa
2017 Kuressaare linnateater, Saaremaa